# 32 - Türkler interneti nasıl ve ne kadar kullanıyorlar

icon 08 Şubat 2012, Çarşamba Tarihinde eklendi. icon 703 kez okundu.

Türkler interneti nasıl ve ne kadar kullanıyorlar

Türkiyedeki internet kullanım oranı 10 yıl önce yani 2001-2002 yıllarında 2 milyon civarında iken günümüzde ki sayı IAB Türkiye İnternet Ölçümleme kurumunun yaptığı araştırmaya göre %750 artarak 35 Milyon civarına ulaşmıştır. Buda demek oluyor ki Türkiye nüfusunun yarısı yani her 2 insandan 1'i internet kullanıyor.

Ülkemizdeki internet kullanıcıları bu her geçen gün büyüyen internet tutkunluğunu yapılan istatistliklere göre genel olarak güncel haberleri takip etmek, kaçırdıkları dizileri izlemek ve radyo dinlemek aracılığıyla kullanıyorlar. Bu durum Tv ve gazetenin internet üzerinden takip edilmesi reyting ordanlarının hesaplanmasının gittikçe güç bir hâl almasına neden oluyor.

IAB Türkiye araştırmaları için Gemius / Ipsos tarafından gerçekleştirilen İnternet Ölçümleme Araştırması, Ülkemizde internet kullanımının 12 yaş ve üzeri baz alınarak yapılan araştırmada 24 milyon 913 bin 169 internet kullanıcısının var olduğunu kayıtlara geçiriyor.

Erkek internet kullanıcıları Televizyonu internet üzerinden takip ediyorlar!

Günümüzde her geçen an artan internet kullanıcısı sayısının büyük bir bölümü ve özellikle erkek bireyler çoğunlukla Televizyon keyiflerini internet üzerinden çıkartıyorlar. Tabi bu durum doğal olarak reyting hesaplanmasını güç kılıyor. İnternet üzerinden Televizyon izleyenlerin %69.91 lik kısmını erkek kullanıcılar oluştururken geri kalan %39,01 lik kesimide bayan kullanıcılar dolduruyor.

Yapılan araştırmaya göre; İnternetten Televizyon izleme oranlarının yaşlara göre dağılımı şu şekilde; %14,13'lük kesim 15-17 yaş aralığında, %30,91'lik kısım 18-24 yaş aralığında, %29,37'si 25-34 yaş aralığında, %16,31'i 35-44 yaş aralığında, %7,07'si ise 45-54 yaş aralığında ve yüzde 2,20'si 55 yaş ve üzerinde olduğu saptlandı.

Günümüz insanları gazete almıyor internetten okuyorlar!

Yapılan araştırmaya göre günümüzdeki internet kullanıcılarının ikinci büyük kısmıda gazete almak yerine daha ekonomik ve kolay olan haber sitelerini takip ediyorlar. Bu durumdan şunu çıkartabiliriz ki geleneksel medya yerini yavaşça online medyaya bırakıyor. Günümüzde internet üzerinden haber okuyan ineternet kullanıcılarının %45'i kadınlardan %55'i ise erkek kullanıcılardan oluşmakta İnternetten haber okuma sayısına oranla yaş aralıklarına göre en büyük kısmını %31'lik kesimle 24-35 yaş aralığı oluşturuyor.

Radyo artık internetten dinleniyor!

Yapılan araştırmalar söylüyor ki Televizyon ve gazete gibi artık radyo dinleme alışkanlığıda artık internet ortamına dökülmeye başlamış. Araştırmada yer alan bireylerden %49'u olan kadınlar ve %51'lik kısım Erkek kullanıcılar artık ineternet üzerinden radyo dinlediklerini söylemişler.

icon internet icon yaş icon internet üzerinden icon yaş aralığında icon yapılan araştırmaya göre icon internet üzerinden takip icon günümüz internet kullanıcıları

Öneri Konu

icon İşinizi dünyaya tanıtmanın en güzel kanallarından biri de sanal ortam (İnternet)