# 42 - e-kimlik (elektronik kimlik kartı) dağıtımı başlıyacak

icon 24 Şubat 2012, Cuma Tarihinde eklendi. icon 575 kez okundu.

e-kimlik (elektronik kimlik kartı) dağıtımı başlıyacak
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, elektronik kimlik kartı dağıtımına bu yıl başlanacağını ve 3 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, e-Dönüşüm Türkiye Projesi kapsamında vatandaşın günlük yaşamını kolaylaştırmaya yönelik hayata geçirilen ve önümüzdeki dönemde başlatılması planlanan uygulamalara ilişkin çalışmaları AA muhabirine anlattı.

Şahin, öncelikle güvenlik hizmetleriyle meşgul oldukları için İçişleri Bakanlığının ''güvenlikten sorumlu bakanlık'' olarak algılandığını, ancak bunun eksik bir algılama olduğunu, güvenlik hizmetleri dışında vatandaşın günlük yaşamında konforu artırmaya yönelik de çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu yıl içerisinde elektronik kimlik kartı dağıtımına başlanacağını belirten Şahin, 3 yıllık bir periyotta tamamlamayı planladıkları bu projeyi daha erken uygulamayı hedeflediklerini söyledi.

Araç Sürücü Bilgi Sistemi sayesinde ikinci el araç satışlarında devir işlemlerini çok kısa sürede gerçekleştirme imkanının sağlandığını ifade eden Şahin, ''5 dakikada ikinci araç devri yapılıyor. İkinci el araç satışları çoğaldı. Burada daha önce 450 lira olan tescil işlemi 25 liraya mal olabiliyor'' diye konuştu.

Yeni araç satın alanların tescil işlemlerini de ASBİS üzerinden araç bayileri aracılığıyla gerçekleştirebileceğini dile getiren Şahin, ''Bu sistemi Türkiye geneline yaygınlaştırmadan Ankara il merkezinde sadece otomobil cinsi araçlar için 21 Kasım 2011 itibarıyla pilot uygulamasını başlattık'' dedi.

E-Pasaport ile biyometrik pasaport uygulamasını başlattıklarını anlatan Şahin, ''Başvurudan en geç 3 gün içerisinde başvuru sahibine yeni düzenlenmiş elektronik özellikli pasaportlar ulaştırılıyor. 1 Haziran 2010 tarihinden bu yana 3 milyon 655 bin 130 adet okunabilir çipli yeni pasaport tanzim edildi'' şeklinde konuştu.

icon elektronik icon güvenlik icon tescil icon araç icon elektronik kimlik icon kimlik kartı icon elektronik kimlik kartı icon kimlik kartı dağıtımı icon İçişleri Bakanı İdris

Öneri Konu

icon Genç internet zenginleri