# 38 - 2012 yılında reklam harcamaları artacak

icon 15 Şubat 2012, Çarşamba Tarihinde eklendi. icon 749 kez okundu.

2012 yılında reklam harcamaları artacak

Bucak Gilx internet ve bilişim hizmetleri olarak özellikle Google Adwords başta olmak üzere danışmanlığını üstlendiğimiz bir çok firmaya arama motorlarının sonuçlarında yer alan reklam kampanyalarında hizmet vermekte, ve reklamcılığın bu kolu üstünde diğer firmaların aksine size global ölçekli istatistik veriler sunarak destek olmaktayız. Bu istatistik verilerden en çarpıcılarından birini de sizlerle paylaşalım istedik.

eMarketer tarafından üstlenilen bir çalışmaya göre search ad campaign olarak adlandırılan arama sitesi reklam kampanyalarına yapılan harcama oranı geçen seneye göre 2012 yılında %27 oranında artacak. Geçtiğimiz sene içinde arama sitesi reklam kampanyalarına harcanan para 15.36 milyar dolar olurken bu sene sonu için tahmin edilen rakam ise 19.51 milyar dolar!

Bu miktarda paranın en büyük payını kimin aldığını da tahmin etmek pek de zor değil. Google geçtiğimiz sene bu pazarın %74.4′ünü elinde tutarken bu sene ise bu payının %77.9 oranına çıkması bekleniyor. Özellikle 2014 sonu için elinde tutacağı payın ise %80 oranında olacağı tahmini de Google markasının bu sektörü nasıl domine ettiğinin altını çizmekte.

Rakiplerinin durumu da pek iç açıcı değil gibi. Microsoft (Bing arama motoru) pazarda geçtiğimiz sene elinde %7 gibi bir oranı tutabilirken, 2014 senesinde de tahmin edilen oran sadece %8.7 . Yahoo ise gerilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene Yahoo elinde %6.7 oranında pazar payını bulundururken, 2014 senesinde bu oranın %3 civarına düşeceği tahmin edilmekte.

icon bucak icon gilx icon sene icon elinde icon bucak web icon gilx web icon arama sitesi icon tahmin edilen icon bucak gilx web icon bucak web tasarım icon arama sitesi reklam

Öneri Konu

icon Saadet kereste Ltd. Şti. siteleri hayata geçirildi